home pamiatky odkazy o stránke kontakt

Nové Sady - Rk. kostol sv. Štefana Kráľa

Veľmi zaujímavá neorománska stavba rk. kostola v Nových Sadoch pri Nitre sa vypína nad rovnomennou obcou a je dominantou širokého okolia. Postavený bol v roku 1909 a nesie aj prvky secesie.

Poloha a prístup
Obec Nové Sady sa nachádza cca 10 km severozápadne od Nitry smerom na Radošinu. Kostol sa nachádza na miernom kopci juhozápadne nad obcou pri ceste do Sily. Je veľmi dobre viditeľný a na horizonte tvorí výraznú a malebnú dominantu, ktorú si všimne každý ktorý prechádza touto dedinou. Interiér je možné si prezrieť po dohode s p. fárorom alebo počas bohoslužieb.
História

Pôvodný kostol (ktorý stál na mieste dnešného cintorína) bol pravdepodobne ešte gotický. So stavbou dnešného kostola sa začalo v roku 1907 a dokončený bol 1909. Na jeseň roku 1909 bol tento chrám konsekrovaný ostrihomským biskupom Mons. Dr. Medardom Kohlom o čom svedčí zakladacia listina z 1. novembra 1909. Veľkolepá stavba kostola je postavená v neorománskom štýle s prenikajúcimi secesnými prvkami, ktoré je vidieť hlavne na veži kostola. Architekt vsadil na striedmosť, čistotu a jednoduchosť kopírovaných prvkov románskeho tvaroslovia, kde sa ale už ozývajú moderné architektonické teórie. Kostol si až do dnešných dní zachoval svoju jedinečnú atmosféru, ktorú vytvára jeho autentický v podstate do dnešných dní nezmenený stav. V roku 2007 dali veriaci interiér kostola vymaľovať a zreštaurovať výjavy zobrazujúce sv. Cyrila a Metoda a Zvestovanie. Rovnako v tej dobe sa dala natrieť strecha kostola zeleným náterom, aby ladila s farbou veže.

Stojí za to si všimnúť
>> "genius loci", stavba kostola jedinečne dopĺňa siluetu obce a tvorí tak jej veľkolepú dominantu.
>> architektonické prevedenie celej stavby v neorománskom štýle a k tomu použité už aj prvky secesie ako to najlepšie vidieť na hmote veže. To všetko prezrádza, že je to veľmi kvalitná a výnimočná pamiatka s vysokými umeleckohistorickými hodnotami.
>> interiér kostola s jeho zachovalým inventárom, ktorý tvoria mimoriadne kvalitne rezbársky prevedené oltáre, organ, lavice, krstiteľnica, spovednica atď.
>> rezbárske detaily na bočných oltároch, ako aj na hlavnom oltári. Ich prevedenie a cit pre detail a dobre naštudované tvaroslovie neskorogotických oltárov s prelínaním renesančného umenia (ako napr. maľovaná výzdoba na oltári v zadnej častik kostola) svedčí o ich vysokej umeleckohistorickej hodnote. Aj keď sa jedná o pomerne mladé oltáre už teraz majú svoju vysokú historickú hodnotu.
>> pôvodné sklenené výplne z valcovaného skla (preto je také zvlnené) na dverách zádveria, pochádzajú ešte z čias výstavby kostola.
>> pôvodné kovania na vstupných dverách, kľučky, klepadlá, pánty
 
Literatúra a pramene
Güntherová, A. a kol.: Súpis pamiatok na Slovensku 1. Bratislava, Obzor 1968
 
Fotogaléria
       
hlavná fasáda s vežou a štylizovaným neorománskym kruhovým oknom pohľad na kostol od juhozápadu apsida s noerománskymi oknami kamenný kríž na vrchole južnej fasády hlavný vstup v neorománskom štýle
hmota veže s prelínajúcimi sa secesnými prvkami klepadlo na hlavných dverách detail pôvodnej kľučky interiér kostola pohľad na oragnovú emporu
svätyňa kostola historizujúci neorenesančný organ štylizovaná kubistická hlavica bočný oltár P.Márie detail oltára P.Márie
detail maľovanej výzdoby oltára v zadnej kaplnke secesné dvere s pôvodnými sklenenými výplňami pôvodná krstiteľnica jedna zo zachovaných pôvodných lavíc zo zač. 20. stor. schodiskové ramená v interiéri veže

 

súvisiace stránky
www.novesady.sk
www.novesady.sk
 
 
 
tipy v okolí
zámok v Hlohovci
františkánsky kláštor v Hlohovci
kostolík v Drážovciach
kaštieľ v Dolnej Krupej
 
 

 

 

© Hispam.sk TOPlist