home pamiatky odkazy o stránke kontakt

Krásnohorské Podhradie - Obrazáreň

V obci Krásnohorské Podhradie sa nachádza aj jedinečná historická budova obrazárne, ktorú dal postaviť Dionýz Andrássy v rokoch 1908 - 1909. Túto zaujímavú secesnú stavbu projektoval budapeštiansky architekt Dezider Hültl. Na to, že ide o jedinečnú pamiatku svojho druhu na našom území, verejnosť na ňu často zabúda.
Poloha a prístup
Dedinka leží na hlavnom cestnom ťahu z Rožňavy do Košíc, cca 4 km východne od mesta Rožňava. Túto obec nie je možné minúť, kedže sa rozprestiera pod hradom Krásna Hôrka, ktorý upúta na prvý pohľad už z ďaleka. Pri vjazde do dediny z hlavnej cesty (smer Smolník a hrad), treba hneď zabočiť do ľava k potoku a potom pozdĺž neho cca 400 metrov ďalej do stredu dediny smerom k hradnému kopcu. Budova obrazárne sa nachádza na ľavom brehu miestneho potoka (tj. na tej strane, kde sú Košice :-)) už v podstate v strede obce, takmer priamo pod hradným vrchom. Konkrétne na Lipovej ul. 122 je to dom vilového tipu v bežnej radovej zástavbe. Obrazáreň spravuje Banícke múzeum v Rožňave a vo vnútri je stála expozícia obrazov z 18. a 19. storočia. Návšetvné hodiny nájdete TU. Blízko objektu býva veľmi príjemný starý pán, kt. to má na starosti a po dohode sa dá vybaviť vstup.
História

Túto budovu dal postaviť v roku 1908 posledný majiteľ krásnohorského panstva Dionýz Andrássy výlučne ako obrazáreň pre svoju hodnotnú zbierku výtvarného umenia. Práve on dal postaviť aj nádhernú secesnú budovu mauzólea pre seba a svoju manželku, ktoré sa náchádza neďaleko za obcou pri hlavnej ceste. Stavbu postavili podľa prokjektu budapeštianskeho architekta Dezidera Hültla v secesnom štýle. Samotná budova sa od tých čias veľmi nezmenila. Ako obrazáreň slúžila do roku 1938 a potom na rôzne iné účely. Interiér budovy však nikdy nebol nejak výraznejšie prestavovaný a tak sa nám dodnes zachoval na pár detailov (ako sú svietidlá, nábytok, podlahy) takmer v autentickom stave. Od roku 1975 je budova v správe Baníckeho múza v Rožňave, ktoré tu malo v rokoch 1978 -89 nainštalovanú expozíciu ľudovej umeleckej tvorby Gemera. Až v roku 1990 bola budove vrátená jej pôvodná funkcia obrazárne. Dnes je tu nainštalovaný len zlomok výtvarncýh diel z pôvodnej Andrássyovskej zbierky.

Interiér obrazárne tvorí jeden ústredný priestor prepojený s menším, kde sú vystavené diela. Obidve výstavné miestnosti sú presvetlené zhora cez presklený strop.

Stojí za to si všimnúť
>> celkovú budovu ako takú, je to krásny príklad secesnej architektúry u nás s nádhernou štukovou výzdobou v exteriéri ako aj interiéri. A už moment, že vzniklo v tej dobe niečo podobné: vytvoriť samostatnú budovu, ktorá bude mať iba jednu špecifickú funkciu obrazárne, je veľmi zaujímavý.
>> čo je asi najzaujímavejšie je to, že architekt nám sem do tohto dedinského prostredia importoval malý kúsok veľkolepej mestskej architektúry. Interiér krásnohorskej obrazárne je v trocha zjednodušenej forme kópia obrazárne v Kunsthistorisches Museum vo Viedni.
>> nástrešné dekoratívne prvky, ktoré sú spracované na vysokej umeleckej úrovni, ako napr. vázy, okapové zvody a i.
>> všetky kovové (plechové) prvky sú z mäkkého zinkového plechu, z ktorého sa veľmi dobre modelujú rôzne abstraktné tvary.
>> strecha je pokrytá eternitovými šablónami v kombinácii so zinkovým plechom a sklom, pre tú dobu veľmi obľúbené riešenie.
>> v interiéri je možné uvidieť v stene aj zvyšok pôvodnej ventilácie, ktorá už na tú dobu zaručovala primeranú klímu priestoru v ktorom sú vystavené vzácne diela.

Andrássyho obrazáreň v Krásnohorskom Podhradí má pre turistov dosť nevďačnú polohu a ešte menej dobrú reklamu, pretože všetci návštevníci čo prídu do Krásnej Hôrky, tak idú len na hrad, maximálne do mauzólea, ale tu sa nezastaví takmer nikto. Je to aj tým, že tento objekt, hoci je priamo spätý s okolitými pamiatkami (hrad, kaštieľ v Betliari, mauzóleum), patrí pod iné múzeum. A teda na hrade vás maximálne pošlú tak do mauzólea, pretože to spadá pod nich.

Treba ale obetovať trochu času a zastaviť sa aj tu, pretože je to jedinečná pamiatka a keď vstúpite dovnútra nachvíľu sa prenesiete v čase a budete mať pocit, že sa prechádzate po nejakej slávnej galérií vo Viedni alebo Paríži.

Literatúra a pramene
Güntherová, A. a kol.: Súpis pamiatok na Slovensku 1. Bratislava, Obzor 1968
Kresánek, P. a kol.: Slovensko. Ilustrovaná encyklopédia pamiatok. Simplicissmus. Bratislava, 2009
Fotogaléria
       
pohľad zo zadnej strany
bočný pohľad
secesný vstupný portál
dekoratívna zinková váza
pôvodná zinková váza nad hl. vstupom
pôvodné dekoratívne dažďové zvody neorenesančná reliéfna tabuľa na severnej fasáde interiér obrazárne secesná štuková výdoba interiéru
pôvodný presklený strop
dekoratívny portál medzi miestnosťami
priehľad cez obrazáreň
pôvodndá klimatizácia historická foto zo zač 20. stor. historická foto zo zač. 20. stav v interiéri

súvisiace stránky
www.muzeum.sk
www.banmuz.sk
www.btm.hu
stránka obce
 
tipy v okolí
hrad Krásna Hôrka
kaštieľ Betliar
 
 
 
 
 
späť na > verejné budovy

 

 

 

© Hispam.sk TOPlist